Premiéru relácie Autosalón vysielame každú nedeľu o 9,30 hod. na STV 1.
 
 
Aktuálna súťažná otázka
Vypína motor 1.5 TSI dva valce?
 
A: Áno

B: Nie 
 

Kedy treba prezuť zimné pneumatiky na letné pneumatiky?

Rada

26.3.2018

Asi práve z tohto dôvodu existuje veľa vodičov, ktorí prezúvanie neriešia a jazdia na zimných pneumatikách celoročne. Stáva sa to najmä v prípade, keď sú na tom zimné pneumatiky tak, že ich vodič chce „dobehnúť“. Teda cez letnú sezónu jazdí na opotrebovaných zimných pneumatikách a na zimu si zaobstará nové pneumatiky.

Letné pneumatiky však majú samozrejme rovnako tak ako tie zimné svoj význam. Ich obutie sa oplatí nielen z bezpečnostného, ale aj z finančného hľadiska. Nové letné pneumatiky si môžete vybrať napríklad na tomto webe. Prečo teda prezúvať na letné pneumatiky?

Zimné pneumatiky sú špeciálne navrhnuté pre chladné zimné počasie. Svoje pozitívne vlastnosti strácajú s rastúcou teplotou. So stratou pozitívnych vlastností sa znižuje bezpečnosť, zvyšuje spotreba a zhorší sa aj komfort jazdy. Ako uvádza odborník na pneumatiky Ján Foltán, na webstránke kolinsky.denik.cz: „Brzdná dráha zimnej pneumatiky sa pri vyšších teplotách výrazne predlžuje, a to až o 20%. Dôvodom je menšia styčná plocha zimných pneumatík a tým aj nižšia priľnavosť.“

Tiež zmes používaná na výrobu zimných pneumatík nie je určená do vysokých teplôt. Ako už bolo spomenuté, niektorí vodiči dochádzajú v lete dezén zimných pneumatík s cieľom ušetriť za nákup nových letných pneumatík. Už však nevnímajú, že jazda na zimných pneumatikách zvyšuje v lete spotrebu paliva až o desať percent. Navyše sa zhoršuje ovládanie vozidla a celková stabilita automobilu.

Podľa zákona o cestnej premávke by vodiči mali od 1. novembra do 31. marca používať zimné pneumatiky. Avšak len v prípade súvislej vrstvy snehu, námrazy alebo že sa takáto situáciu predpokladá vzhľadom k poveternostným podmienkam. Dátum teda hrá úlohu, ale dôležitejšia je dlhodobá predpoveď počasia.
 

Za hraničná teplotu pre prezutie pneumatík zo zimných na letné pneumatiky sa považuje 7 ° C. Teplota by sa, ale nad touto hranicou mala pohybovať dlhodobo. Nie je to tak, že akonáhle sa ortuť na teplomere vyšplhá na sedem stupňov, musíte pneumatiky prezuť. Pri príliš skorom prezutí totiž môžu vodiča prekvapiť ranné mrazy, ktoré sú na začiatku jari časté. Navyše okrem mrazu môžu prísť aj nečakané snehové prehánky.
 

Z tohto dôvodu je pri nepriaznivom počasí, ktoré nás práve v tomto roku trápi, lepšie počkať s prezutím na letné pneumatiky na začiatok apríla. Odporúčame napr. lacné pneumatiky zeetexelektróny.

Pridanie príspevku do diskusie

Vaše meno
Váš email (nepovinný)
(nebude nikde zverejnený)
Diskusný príspevok
Zoznam príspevkov v diskusii:
Zatiaľ nie sú pridané žiadne príspevky. Buďte prvý, kto pridá príspevok.
 
 
 
 
 
 Toyota Auris
 
 
 Renault Winter Edition
 

 

 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén