Aktuálna súťažná otázka
Využíva KIA Ceed PHEV len spaľovací motor?
 
A: Áno

B: Nie 
 
 
Zobraziť iba značku:

Vyhotovenie v podobe hatchbacku: Subaru Impreza 2.0R

21.4.2008

 

Značka Subaru je vo svete známa ako výrobca štvorkoliek a preslávila ju najmä štvordverová Impreza. Rovnomenný model teraz prichádza iba vo vyhotovení päťdverového hatchbacku.

 

V poradí tretie generácia si teda vzala za svoje to, že popularita praktickejších hatchbackov je výrazne väčšia ako sedanov. Samozrejme, táto stránka súvisí s ich nepopierateľnou praktickosťou. Jej dĺžka je 442 centimetrov a rázvor 262 centimetrov. Za zadné sedadlá si cestujúci môžu naložiť na túto triedu podpriemerných 301 litrov batožiny. Bezpečnostný kocept pohonu štyroch kolies a konštrukcia viacprvkovej zadnej nápravy „ukrojili“ z tejto časti vozidla viac priestoru. Ak však ide o hatchback, možno použiť variabilitu úložného priestoru. Sklopením zadného deleného sedadla sa vytvorí rovná ložná plocha a rozšíria sa možnosti odviezť veľkoformátovejšie predmety. V maxime má tento prepravný priestor objem 1216 litrov.

Dobré zázemie

Predné aj zadné sedadlá sú vhodne mäkko čalúnené a sprostredkúvajú komfortné zdolávanie vzdialeností bez únavy. Vhodne sú zvolené aj použité materiály. Vnútro je vytvorené v dobrom štýle, trochu schované je nastavovanie spätných zrkadiel. Priestor na zadných sedadlách (na kolená i nad hlavou) zodpovedá štandardu nižšej strednej triedy. Sem sa pohodlne posadí dvojica dospelých pasažierov. Stred palubnej dosky nesie ovládače sériovej klimatizácie, prvky sú v dobrom dosahu z pozície vodiča. Trojramenný volant je vhodne tvarovaný, na jeho ľavom ramene je umiestnené ovládanie rádia a na pravej časti tempomat. Dobre čitateľné sú v červenej farbe osvetlené prístroje.

Známy zvuk

Impreza a motor typu boxer patria nerozlučne k sebe. Dvojlitrový pohonný agregát dosahuje maximálny výkon 110 kW (150 k). Naštartujeme ho tlačidlom umiestneným na palubnej doske vľavo. Zvuk vychádzajúci spod kapoty je príjemným koncertom pre uši labužníkov najmä vtedy, ako ho plynovým pedálom pošlete do vyšších otáčok. Nad agregátom nie je plastová clona, teda môžete ho preskúmať aj opticky. Kto chce jazdiť v dynamickejšom štýle, zodpovedajúcom povesti športovej Imprezy, siahne po silnejšom potomkovi. Stály pohon všetkých kolies odoberá vozidlu výrazne z dynamiky. Ak agregát nútite do razantnejšieho pohybu, ide to na vrub spotreby paliva. Pohon štyroch kolies však prispieva ku vysokým bezpečnostným parametrom najmä za zhoršených jazdných podmienok a zabezpečuje vyvážené neutrálne jazdné vlastnosti. Počas testu sme dosiahli priemernú spotrebu na hrane 10 litrov na 100 kilometrov. V nižšej strednej triede je málo vídaným zjavom redukcia, ktorá spolupracuje s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Ponuka bezpečnosti

Okolo predných pasažierov je pripravených zasiahnuť šesť airbagov, vpredu sú k dispozícii aj aktívne opierky hlavy. Okrem symetrického pohonu všetkých kolies prispieva ku lepším jazdným vlastnostiam aj konštrukcia motora boxer. Svojou stavbou zabezpečuje nižšie položené ťažisko. Z tejto kombinácie rezultujú výborné jazdné vlastnosti nielen v priamom smere, ale aj v zákrutách. Rodinný hatchback posúva zázemie bezpečnosti do spoľahlivej zóny. Impreza má všetky predpoklady na to, aby naplnila očakávania rodinne orientovaných vodičov, ktorí preferujú najmä otázku bezpečnosti jazdy.

Jozef Beníček
Foto – autor

Technické údaje

Subaru Impreza 2.0R

Motor benzínový štvorvalec, boxer
Zdvihový objem (cm3) 1994
Max. výkon (kW/k) pri (ot/min) 110 (150)/6400
Max. krút. moment (Nm) pri (ot/min) 196/3200
Maximálna rýchlosť (km/h) 193
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 9,6
Spotreba paliva
mesto/mimo/kombinovaná (l/100 km) 11,1/6,9/8,4
Objem kufra (l) 301/1216
Objem nádrže (l) 60
Pohotovostná/užitočná hmotnosť (kg) 1345/545
Rozmery (mm) 4415x1740x1475
Rázvor (mm) 2620
Prevodovka 5-stupňová manuálna

Cena: od 749 000 Sk

Plusy:
• zvuk motora
• pohodlné predné sedadlá
• variabilita vnútorného priestoru
• jazdné vlastnosti štvorkolky
• reakcie podvozka na nerovnosti
• ergonómia

Mínusy:
• malý kufor
• pri vyžadovaní dynamiky vyššia spotreba
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén