Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Tip travel
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Využíva Mercedes-Benz E300 de benzínový agregát?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 

Ako prispieť k vyššej bezpečnosti na slovenských cestách? Vyhnite sa týmto veľkým chybám

17.6.2024

Krajiny Európskej únie majú stále problém so zlepšovaním bezpečnosti cestnej premávky. Policajné štatistiky za rok 2023 ukázali, že v tejto oblasti má ešte čo zlepšovať aj Slovensko. Nedarí sa nám znížiť počet nehôd s fatálnymi následkami, na cestách tiež stále úraduje alkohol. Navyše pasažieri sa často dopúšťajú zásadnej chyby, ktorá ich môže stáť život.

K najvážnejším prehreškom vodičov, ktoré môžu byť doslova životu nebezpečné, patrí odpútavanie pozornosti a nesústredenie sa na šoférovanie, ignorovanie dopravných značiek a prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti. Bohužiaľ, mnohí pasažieri stále ignorujú aj taký elementárny úkon, akým je zapnutie bezpečnostného pásu.

„Čo jednoduchšie môžeme pre seba pri nasadaní do auta urobiť, ako sa pripútať? Ide o pohyb, ktorý zaberie niekoľko sekúnd, nie je nijako rušivý ani nepríjemný počas jazdy, preto nerozumieme ,teóriámʻ niektorých vodičov, že im pás prekáža pri šoférovaní, alebo že je dokonca nebezpečný. Sú dokonca ochotní radšej zniesť zvuk signalizácie nezapnutého bezpečnostného pásu, mať zapnutý pás za svojím chrbtom alebo použiť ,falošnúʻ sponu bezpečnostného pásu,“ opisuje Roman Török, vedúci oddelenia BECEP na Ministerstve dopravy SR.

Používanie bezpečnostných pásov vyplýva zo zákona, to by však nemalo byť jedinou motiváciou vodičov, prečo si ho zapínať. Najdôležitejšia je, samozrejme, ochrana pri prípadnom náraze, prevencia vážnych zranení a zachovanie kontroly nad vozidlom v prípade neočakávaných udalostí, ako je šmyk. Technológia zapínania bezpečnostných pásov je kľúčovým prvkom aj v automobiloch značky Toyota. „Systém modelov Toyota monitoruje pasažierov na predných aj zadných sedadlách. Keď si vodič či ďalší pasažieri nezapnú bezpečnostný pás, aktivujú sa upozornenia. Sú navrhnuté tak, aby boli dostatočne rušivé a výrazne sa stupňuje ich intenzita, čo pasažierov motivuje pripútať sa,“ hovorí generálny riaditeľ lokálneho zastúpenia značky Toyota Milan Kočka.

Alkohol z ciest nemizne
Policajné štatistiky týkajúce sa bezpečnosti na slovenských cestách za rok 2023 odhalili viacero znepokojujúcich trendov. Aj keď vlani klesol počet dopravných nehôd takmer o 400, počet ich obetí sa zvýšil oproti predchádzajúcemu roku o 9 %. Podľa Romana Töröka ide o trend vo viacerých ďalších krajinách EÚ, ako napríklad Dánsko, Švédsko, Nemecko či Rakúsko, ktoré boli zvyčajne dlhodobo lídrami v bezpečnosti na cestách.

Prekvapujúcim zistením je nárast počtu dopravných nehôd, ktoré zavinili chodci. „Ide o najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, ktorí nie sú ničím chránení, ani prilbou či airbagom, preto ich stret s motorovým vozidlom býva často fatálny. Celkovo narástol počet dopravných nehôd s tragickými následkami pre chodcov,“ vysvetľuje Roman Török. Zdôrazňuje, že je nutné viac dbať na ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky, vytvárať pre nich bezpečnejšie prostredie a posilňovať vzájomný rešpekt medzi vodičmi a chodcami.

K najvážnejším problémom na našich cestách, ktorý zároveň Slováci často banalizujú, patrí alkohol. Hoci je pozitívne, že v roku 2023 u nás klesol počet dopravných nehôd, počas ktorých bol vinník nehody pod vplyvom alkoholu (-93 nehôd), prekvapivo narástol počet nehôd spôsobených opitými motocyklistami (+10).

Pomôcť môžu asistenti aj kurz pre prvovodičov
Veľkej časti nehôd dokážu zabrániť alebo zmierniť ich následky bezpečnostné systémy auta. Významným pomocníkom môže byť asistent Toyota T-Mate, ktorý je už v základe v každom modeli tejto automobilky. Napríklad Predkolízny bezpečnostný systém dokáže zaznamenať prítomnosť iných vozidiel, chodcov či cyklistov a zabrániť hroziacim zrážkam.

Za bezpečnosť jazdy je však finálne zodpovedný vodič. Aj preto Toyota realizuje projekt s názvom Bezpečne s Toyotou, ktorý si dáva za cieľ znížiť počet vážnych dopravných nehôd na slovenských cestách. Je zameraný primárne na prvovodičov, teda držiteľov vodičského oprávnenia 1 – 5 rokov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou vodičov a významnou mierou sa podieľajú na celkovej nehodovosti. Účastníci si počas kurzu otestujú limity auta a svojich schopností v krízových situáciách a pripravia sa na nečakané rizikové udalosti na cestách. Kurz prebieha na špecializovanom cvičisku, postavenom podľa rakúskeho modelu tréningových centier a je bezplatný. Veľký záujem o projekt ukazuje, že čerstvým vodičom má zmysel pomáhať v začiatkoch ich praxe a že takéto preventívne projekty môžu pomôcť k postupnému poklesu dopravnej nehodovosti.

Kurzy Bezpečne s Toyotou hradí spoločnosť Toyota, vďaka čomu sú pre účastníkov ZADARMO. Prihlasovanie a ďalšie informácie o kurze sú dostupné na stránke www.bezpecnestoyotou.sk.

 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén