Aktuálna súťažná otázka
Je KIA XCeed dostupná aj s pohonom všetkých kolies?
 
A: Áno

B: Nie 
 
 

ŠKODA AUTO podala v roku 2019 až 94 patentových prihlášok

Novinky

9.7.2020

Inovácie v ŠKODA AUTO pochádzajú z rôznych oblastí firmy - väčšinou ich vytvorili tímy z technického vývoja            a výroby. Automobilka tak počet udelených patentov a zapísaných úžitkových vzorov ďalej navyšuje a upevňuje svoju pozíciu technologického lídra krajiny.

 

Christian Strube, člen predstavenstva ŠKODA AUTO pre technický vývoj, hovorí: „Inovačná sila zamestnancov je súčasťou kultúry technického vývoja. S každou novou patentovou prihláškou píšeme aj budúcnosť moderného
a inovatívneho výrobcu automobilov, ktorým ŠKODA AUTO je."

 

ŠKODA AUTO prihlasovaním patentov a úžitkových vzorov chráni hlavne svoje duševné vlastníctvo, aby nebolo možné ho neoprávnene využívať a zvyšuje tak svoju konkurencieschopnosť. Popri technických inováciách sú medzi patentami a úžitkovými vzormi aj mnohé Simply Clever prvky, ktoré sú základom DNA automobilky. Ako chránený úžitkový vzor tak na zozname za minulý rok figuruje skladacia kolobežka umiestniteľná pod podlahu batožinového priestoru. Kolobežka predstavuje udržateľné a praktické riešenie mobility pre prvý a posledný kilometer.  

K chráneným riešeniam patria aj špeciálne koberce z dutých vlákien, ktoré sa ľahko čistia a nečistoty navyše na nich nie sú veľmi vidieť. Štatút zapísaného úžitkového vzoru získala ŠKODA AUTO aj pre osvetlené zámky bezpečnostných pásov vo vozidle. Tie umožňujú jednoduché pripútanie sa aj pre spolucestujúcich so zrakovým hendikepom alebo uľahčujú manipuláciu s pásmi v tme.

 

Medzi chránené technické riešenie patrí aj takzvaný "had". Ide o inovatívny spôsob fixácie batožiny alebo nákladu
v batožinovom priestore. "Had" má niekoľko kĺbov, ktoré umožňujú jeho prispôsobenie sa tvaru predmetu. Vďaka nemu sa v batožinovom priestore dajú prichytiť kufre, krabice alebo tašky s nákupom tak, aby sa počas jazdy nemohli pohnúť a spôsobiť škody. "Had" sa dá jednoducho zložiť a suchým zipsom pripevniť k podlahe batožinového priestoru. Zabráni tak pohybu predmetu okolo vodorovnej aj zvislej osi. Ide o jedno z tých riešení, ktoré zákazníci a používatelia              v budúcnosti možno nájdu vo vozidlách ŠKODA.

 

Nové technologické riešenia priniesla aj oblasť výroby. Jedným z nich je kamerový systém, ktorý s vysokou presnosťou určí polohu karosérie pred zváraním. Vďaka optimálnej pozícii systém zaisťuje rýchlejší a efektívnejší zvárací proces a znižuje tak mechanické nároky. Polohu strážia celkom štyri kamery a umožňujú rýchlu korektúru trajektórie zváracieho robota.

 

 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén