Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v pondelok o cca 17:00 na STV Šport, v utorok o 17:35 na STV2 a v sobotu o 10:50 na STV2
Škoda Plus
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Vyrábajú Lexus ES už v 7. generácii?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 

Tri návrhy mestského crossoveru podľa Toyoty

Novinky

3.6.2022

Zákazníci čoraz častejšie vnímajú malé SUV a crossovery ako mestské autá. Toyota má tri modely, ktoré dokážu splniť túto funkciu. Aygo X (čítaj cross), Yaris Cross, C-HR sú vozidlá, ktoré naplno predvedú svoj potenciál práve v meste. Aké sú ich výhody? 

Japonská značka má takmer kompletný rad SUV a crossoverov. Autá s vyššou svetlou výškou a módnymi tvarmi sú dostupné v každom segmente - od agilného Aygo X  až po 7-miestny rodinný Highlander. V tomto roku k nim na slovenský trh pribudnú aj ďalšie dve autá – Corolla Cross, kompaktný crossover, a bZ4X, prvé plne elektrické SUV.

 

Toyota Aygo X alebo znovuobjavený segment A

Toyota má povesť priekopníka v mnohých oblastiach automobilového sektora. Ako prvá v masovom meradle uviedla na trh hybridné autá a v podstate odštartovala trend elektrifikácie. S modelom Mirai vedie vodíkovú revolúciu a uvedením modelu RAV4 vytvorila segment SUV. V 21. storočí sa rozhodla znovu objaviť ideálne auto segmentu A, a  tak sa zrodilo Aygo X.

 

Model využíva podlahovú platformu z väčšieho Yarisu, no zachoval si mestský charakter a naďalej je najmenším autom v ponuke.  Aygo X však oproti predchodcovi narástlo, interiér je priestrannejší, jazdná pozícia je pohodlnejšia, poskytuje lepšie zorné pole a väčší je aj batožinový priestor (231 l).  Pohodlne sa v ňom odvezú dvaja ľudia, no pri kratších trasách dobre poslúži aj zadné sedadlo. Dôležité je, že inžinierom sa podarilo zachovať prvotriednu manévrovateľnosť – polomer otáčania 4,7 m je naozaj pôsobivý. Aygo X bude nepochybne kráľom úzkych uličiek. Poháňa ho osvedčený litrový motor s výkonom 72 koní, ktorý spotrebuje priemerne 4,7 l/100 km.

 

S týmto modelom priniesla Toyota technickú revolúciu aj do segmentu menších áut. Už od základnej verzie je k dispozícii rozsiahly balík najnovšej generácie bezpečnostných prvkov Toyota Safety Sense, vo vyšších verziách aj multimédiá s cloudovou navigáciou a 4-ročným bezplatným prenosom dát, ako aj elektrický softtop (plátenná skladacia strecha) a audiosystém značky JBL.

 

Toyota Yaris Cross – rodina ocení interiér

V čase svojho debutu na trhu sa stala hitom predaja. Japonský výrobca bol jedným z posledných, ktorí sa zaradili do segmentu B-SUV, no ponúkol auto, ktoré sa dokonale prispôsobilo potrebám zákazníkov. Yaris Cross je dostupný s benzínovým motorom (1,5 s výkonom 125 k), aj s ekonomickým a ekologickým hybridným pohonom (s motorom 1,5 a celkovým výkonom 116 k). Okrem toho je v ponuke aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies, ktorá využíva osvedčený inteligentný pohon AWD-i. Je tiež kráľom úspornosti – hybridná verzia je najhospodárnejším SUV v ponuke Toyoty. Priemerná spotreba paliva od 4,4 l /100 km a schopnosť prekonať značné vzdialenosti v elektrickom režime s nulovými emisiami sú nepopierateľnou výhodou. Hybridný Yaris Cross sa preto cíti najlepšie v meste.

 

Hoci boli obe autá postavené na rovnakej platforme GA-B, Yaris Cross je o vyše 30 cm dlhší ako Aygo X a v interiéri to cítiť. Malé rodiny v ňom môžu cestovať veľmi pohodlne a  kufor má kapacitu až 397 litrov. Auto má aj priaznivú svetlú výšku 17 cm. To umožňuje „vyskakovať“ na obrubníky, či nebáť sa krytov kanalizácie, no výhodou to je aj pri výjazde z hlavnej cesty. Polomer otáčania je 5,3 m, čo je na auto tejto veľkosti viac než uspokojivé.

 

Spolu s predstavením modelu Yaris Cross debutovali aj moderné multimédiá od Toyoty s cloudovou navigáciou a 4-ročným bezplatným dátovým prenosom, bezdrôtová konektivita s Apple CarPlay a Android Auto. Auto má tiež bezpečnostné systémy Toyota Safety Sense. Ďalším poznávacím znakom sú zaujímavé riešenia zvyšujúce funkčnosť - vozidlo môže mať v závislosti od verzie sklopené a delené zadné sedadlo v pomere 60:40 alebo 40:20:40 a dvojitú podlahu možno rozdeliť v pomere 40:60. Aké ďalšie vymoženosti ponúka cestujúcim? V stredovej konzole je bezdrôtová nabíjačka, na dverách veľké vrecká a držiaky nápojov v druhom rade sedadiel.

 

 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén