Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Nový Hyundai TUCSON
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Bude sa nový Citroen C3 vyrábať na Slovensku?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 

Cesta do Chorvátska autom: Príručka pre pohodovú cestu

24.5.2024

Plánovanie letnej dovolenky v Chorvátsku je každoročné sledovanie zmien a noviniek, ktoré nás čakajú po prechode hraníc. Ak ste sa rozhodli vydať sa na túto cestu autom po prvý krát, alebo cestujete opakovane, v nasledujúcich riadkoch prinášame zhrnutie všetkého potrebného. V tomto článku vám prinášame praktické rady a tipy, ako si čo najlepšie naplánovať vašu dovolenkovú cestu do Chorvátska v letnej sezóne 2024, na čo si dávať pozor, a čo určite nevynechať. Pripravte sa na nezabudnuteľný zážitok, kde cesta je rovnako dôležitá ako cieľ.

Príprava na cestu

Ako prvé v rámci prípravy pred cestou je najlepšie si cestu naplánovať podľa ponúknutých možností a vašej preferencie. Nezabudnite si vložiť do vášho plánu cesty aj pravidelné prestávky, počas ktorých si oddýchnete a to najmä ak ste jediný vodič. Ideálnym pomocníkom je aplikácia s priebežne aktualizovanými informáciami, ako napríklad Waze.

Skontrolujte si  všetky nevyhnutné doklady. Na cestu do Chorvátska vám stačí občiansky preukaz. Nepotrebujete cestovný pas, ak však cestujete aj s deťmi, pas budú potrebovať. Každoročne sa na hraniciach s Chorvátskom dovolenkári pre chýbajúce doklady niektorého cestujúceho otáčali .

Okrem toho budete musieť mať pri sebe ďalšie dokumenty: vodičský preukaz, technický preukaz, diaľničné známky, nálepky emisnej kontroly a STK, medzinárodný doklad o povinnom zmluvnom poistení, a v prípade, že máte auto požičané, overené prehlásenie o požičaní vozidla v angličtine.

Pred tým ako sa vydáte na cestu, je dôležité nepodceniť prípravu a kontrolu vášho vozidla. Čaká vás takmer 1000 km za volantom a často aj viac, ak sa chystáte do južnej časti Chorvátska. Skontrolujte povinnú výbavu vášho vozidla, stav pneumatík, skiel, zrkadiel, stieračov a karosérie. Taktiež otestujte funkčnosť svetiel a doplňte potrebné kvapaliny.

Cestné Poplatky

Rakúsko

Rakúsku diaľničnú známku je možné zakúpiť s platnosťou 1 deň, 10 dní, 2 mesiace alebo 1 rok. Najjednoduchší spôsob, ako si zakúpiť známku elektronicky, je na webovej stránke Rakúskeho úradu pre mýto asfinag.at. Diaľničné známky sa predávajú aj na väčšine rakúskych čerpacích staníc. Pri vašej ceste cez Rakúsko vás 10-dňová diaľničná známka bude stáť 11,50 €.

Rýchlostné limity v Rakúsku:

    V obci: 50 km/h

    Mimo obce: 100 km/h

    Diaľnica: 130 km/hPozor na prekročenie rýchlosti.

 

Rakúsko má sprísnené pravidlá týkajúce sa dopravných predpisov a rýchlostných limitov. Prekročenie rýchlosti o viac ako 30 km/h znamená pokutu od 150 EUR do 300 EUR, možnosť odobratie vodičského preukazu pre riadenie vozidla v Rakúsku.

Maďarsko

Maďarskú elektronickú diaľničnú známku je možné zakúpiť s platnosťou 10 dní, 1 mesiac alebo 1 rok. Elektronickú pečiatku si môžete kúpiť v kamenných obchodoch - na hraničných priechodoch alebo na maďarských čerpacích staniciach. Predajné miesta sú označené e-VIGNETTE alebo MATRICA.

Kúpiť si ho môžete aj online na stránke ematrica.nemzetiutdij.hu.  Ak sa rozhodnete cestovať po Maďarských diaľniciach, 10-dňová diaľničná známka vás bude stáť 16,50 €.

Slovinsko

Slovinskú diaľničnú známku si môžete kúpiť s platnosťou 7 dní, 1 mesiac a 1 rok. Od februára 2022 ju možno však kúpiť iba v elektronickej podobe rovnako ako na Slovensku. Pri kúpe diaľničnej známky sa uistite, že vaše vozidlo nepatrí do kategórie vysokých vozidiel a že si musíte kúpiť drahšiu verziu diaľničnej známky.

Elektronické diaľničné známky si môžete zakúpiť na webovej stránke evinjeta.dars.si alebo na niektorých čerpacích staniciach. Slovinské diaľničné známky sú o niečo drahšie, za 7-dňovú známku zaplatíte 16 eur. Ak však plánujete dovolenkovať dlhšie, musíte si zakúpiť mesačnú známku a tá stojí až 32 eur. Tieto ceny sa vzťahujú pre vozidlá, ktorých výška nad prednou nápravou nepresahuje 130 cm. Pre vyššie vozidlá platí dvojnásobná cena.

Tunel Karavanky medzi Rakúskom a Slovinskom je navyše spoplatnený jednorazovým poplatkom, ktorý sa platí na mýtnej bráne.

Chorvátsko

V Chorvátsku, rovnako ako na Slovensku, je používanie diaľnic spoplatnené. Chorvátska diaľničná známka však neexistuje, poplatky sa vyberajú prostredníctvom mýtnych brán na jednotlivých úsekoch a zvyčajne sa nachádzajú na výjazdoch z diaľnic. Platbu je možné vykonať v hotovosti (v eurách), kreditnou kartou alebo pomocou palubnej jednotky ETC (Elektronické mýto). Touto skratkou sú označené aj mýtne brány, cez ktoré môžete prejsť len s touto mýtnou jednotkou. Výhodou elektronického mýta je to, že prejazd cez mýtne brány je rýchlejší. Mýtnu jednotku predávajú na diaľničných priechodoch a čerpacích staniciach, lepí sa na čelné sklo. Táto metóda funguje na báze nabíjania kreditu, ktorý si môžete nabiť ihneď po zakúpení jednotky alebo cez mobilnú aplikáciu HAC ENC. Táto metóda sa najviac oplatí častým návštevníkom Chorvátska.

Viac informácii a interaktívnu mapus kalkuláciou mýta nájdete na oficiálnej webovej stránke chorvátskeho mýtneho systému https://www.hac.hr/en.

Priemerné mýto pre osobné vozidlá do výšky 1,9 metra je približne 6 EUR na 100 km, no ceny mýta sa počas letnej sezóny zvyčajne zvyšujú o 10 % v porovnaní so zvyškom roka.

Ak by ste cestovali na Istriu, diaľnicou od Chorvátsko-Maďarskej hranice po Rijeku by vás diaľničné poplatky stáli približne 15 eur. Ak pôjdete touto cestou aj naspäť, tento poplatok teda budete musieť platiť dvakrát. Pri zvolení tejto cesty by vás teda cestné poplatky v Chorvátsku stáli približne 30 eur. V prípade, že by ste zvolili cestu cez Rakúsko a Slovinsko, vaša cesta cez Chorvátsko by bola kratšia a tým pádom by vás obojsmerná cesta stála dokopy približne 20 eur.

V prípade cesty do Dalmácie, vzhľadom k tomu, že je to vzdialenejšia destinácia, by vás diaľničné poplatky v Chorvátsku stáli približne necelých 52 eur. Tento poplatok by bol za obojsmernú cestu od Chorvátsko-Maďarskej hranice po Šibenik. Pri ceste od Chorvátsko-Slovinskej hranice by vás to do rovnakého miesta stálo obojsmerne približne necelých 42 eur.

Rýchlostné limity v Maďarsku, Slovinsku a Chorvátsku sú rovnaké:

    V obci: 50 km/h

    Mimo obce: 90 km/h

    Rýchlostná cesta: 110 km/h

    Diaľnica: 130 km/h

Náš tip

Z hore uvedených dôvodov neodporúčame cestovať cez Slovinske diaľnice, keďže platnosti známok mnohokrát nekorešpondujú s plánmi Vašich dovoleniek. 7-dňová platnosť známky je mnohokrát príliš krátka a naopak mesačná je zbytočne príliš dlhá a pomerne drahá, najmä ak prihliadneme k faktu, že cesta cez Slovinsko tvorí najkratšiu časť Vašej cesty. Ak by ste sa rozhodli cestovať cez Rakúsko a Slovinsko, odporúčame vyhnúť sa diaľniciam v Slovinsku a namiesto toho zvoliť cestu cez nespoplatnené cesty. Tento ''manéver'' Vás však príliš nezdrží, kedže za predpokladu cestovania po diaľnici Vám cesta cez Slovinsko potrvá približne 40 minút, zatiaľ čo mimo diaľníc sa Vám cesta predĺži o daľšiu pol hodinu navyše, no ušetrí Vám 32 eur (v prípade kúpy mesačnej známky). V každom prípade však samozrejme ide o Vašu preferenciu, keďže každý cestovateľ má iné nároky na komfort a cestovné náklady.

Najširšiu ponuku ubytovania v hoteloch priamo na pláži s polpenziou a all inclusive nájdete v cestovnej kancelárii TIP travel alebo cestovnej kancelárii Koala Tours, vyhnete sa tak potrebe varenia a užijete si dovolenku v Chorvátsku.

Nižšie si môžete pozrieť tabuľku možností, kde sa Vám prehľadne zobrazia poplatky, vzdialenosti a približné časy ciest do Vašich destinácií.

© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén