Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
TIP travel last minute
 
Citroën Jumper Furgon ihneď so zľavou 20% a úrokom od 1,55%
 
Aktuálna súťažná otázka
 

Znamená označenie RS na Octavii slovné spojenie Rallye Sport?

 
A: Áno

B: Nie

 
 
 
Zobraziť iba značku:

Audi Q4: Premiant so sľubným dojazdom

31.8.2021

Elektromobilita dnes už veľmi bombastická nie je. Na elektrifikáciu tlačí legislatíva, ekológovia a tiež trendy. Už dávno boli prekročené hranice svätých grálov, o ktorých sa hovorilo, že tie do sveta akumulátorov nespadnú. Spadli. Že sa nabíjaniu nevyhnú prémioví výrobcovia bolo jasné, otázkou bolo, ako. Zvezú sa a dajú technike len navoňaný emblém za veľa peňazí, ako to sem-tam zvyknú, alebo sa zhostia svojej prémiovej úlohy zodpovedne a prinesú niečo nové? Audi už do elektromobility prehovorilo, a čo „prejav“, to kvalita... e-tron je veľký, ťažký, ale mocný, no e-tron GT quattro je výkonný a dych vyrážajúci. Čo mohlo Audi priniesť modelom, ktorý je veľkostne približne v prvej tretine SUV ponuky automobilky? Prvé živé stretnutie s Audi Q4 veľmi prekvapilo.

Exteriér

Vizuálne je Q4 e-tron poriadny kus auta. To potvrdia aj čísla. Automobilka model posadila nad Q3 a pod Q5, no má oveľa bližšie ku Q5. Dokonca sa pristihnete pri porovnávaní, v čom je vlastne Q4 menšia? Kde tu milimeter chýba, ale nie až toľko, aby sa to negatívne prejavilo v komforte. Dizajnéri sa s vizuálom vozidla vyhrali. Umne prepojili najmodernejší jazyk Audi s aerodynamickými prvkami. Práve na ne automobilka upozorňuje najviac. Vďaka na prvý pohľad drobným detailom a často absolútne nenápadným, Audi pracuje s vetrom racionálne a získava na dojazde kilometer za kilometrom. O to predsa ide, však? Od antény, cez spätné zrkadlá, stierače, či malé spojleríky pred kolesami. Tam 2 a tam 5 kilometrov. Takto si SUV s elektromotorom dopomáha k efektívnejšiemu zaobchádzaniu s minutou energiou a to sa pozitívne prejavuje na finálnom dojazde. Audi má pripravené dve karosárske verzie. Q4 e-tron s klasickou zadnou časťou a prudko klesajúcimi zadnými dverami a športovo ladený variant Sportback e-tron, ktorého piate dvere sa zvažujú jemnejšie a vozidlo má atletickejší výzor. Model z fotografií je Q4 40 e-tron. Dizajn mu pasuje, má v sebe ducha automobilky, nijako na sebe nedáva poznať, že pod plechmi je najmodernejšia technológia a dizajnéri sa ubránili stvoreniu hypermoderného ufa.

Interiér

Aj pri dizajnovaní interiéru sa chúťkam stvoriť kokpit lietajúcej lode Audi ubránilo. Je to pri elektromobiloch všeobecne jedným z trendov, zbytočne nevykrikovať do sveta, že nejde o automobil s termickým agregátom. Ako inak presvedčiť skeptickú automobilovú verejnosť, že o nič nejde, len sa spaľovací motor vymení za tichý elektromotor? Audi sa vzhľadom na svoje prémiové zaradenie postavilo k skladaniu interiéru vozidla zodpovedne. Skvelé materiály, výborné spracovanie, množstvo elektronických pomocníkov, prémiová audio sústava. To všetko tvorí útulnú atmosféru a za volantom či inom mieste Q4 sa dá vydržať veľká porcia kilometrov.

Audi dokázalo vyhryznúť do zadnej časti SUV veľkú dieru, ktorá uskladní až 520, po sklopení zadného radu sedadiel, 1 490 litrov batožiny. To dáva tušiť, že Q4 e-tron by mohla byť vhodným približovadlom za dovolenkami. Na to teda potrebuje slušný dojazd a ten papierovo naozaj má. Čo v skutočnosti?

Jazda

Ako každý elektromobil, ktorý disponuje maximálny krútiacim momentom a výkonom od nulových otáčok, aj Q4 je v šprinte z červenej na červenú veľmi talentovaným autom. Dávkovanie výkonu je dobre naladené a Q4 počúva na slovo. Žiadne priveľké návaly nezvládateľného výkonu sa nedejú. Audi Q4 sa drží príkazov vodičovej pravej nohy. Auto výrazne schudlo. Audi totiž zapracovalo na akumulátoroch a tie prišli o stovky kilogramov, pri zachovaní si kapacity. To je pre dynamiku, jazdné vlastnosti, bezpečnosť a v neposlednom rade i spotrebu extrémne dôležité.

V ponuke sú tri verzie Q4. Základná 35 e-tron má akumulátor s kapacitou 55 kWh a disponuje výkonom 125 kW. Variant Q4 40 má akumulátor s kapacitou 82 kWh a maximálny výkon 150 kW. Oba modely majú pohon zadnej nápravy. Vrcholom je Q4 50 e-tron quattro s 82 kWh akumulátorom a výkonom 220 kW. Pohon všetkých kolies zabezpečuje dvojica elektromotorov.

My sme si vyskúšali zlatú strednú cestu, verziu Q4 40. Veľký akumulátor a rozumný výkon môže byť recept na dlhý dojazd. V letných podmienkach sme nedostali možnosť vyskúšať, či Q4 chýba pohon všetkých kolies, ktorý môže poslúžiť najmä na snehu. V bežných jazdných režimoch, či už na okresných cestách, diaľnici alebo v ľahkom teréne je pohon zadných kolies postačujúci. Jazdné vlastnosti sú vyvážené, Audi naozaj netrpí nadváhou a dobre fungujúci zástup bezpečnostných a komfortných asistentov robí z jazdy pohodlný zážitok.

Fungujúca aerodynamika, veľký akumulátor a rozumná váha dokázali pri verzii 40 e-tron udržať spotrebu elektriny na uzde. Pri ľahkej nohe nie je dojazd 500 kilometrov veľkou utópiou. Len si treba dať pozor, aby ste nepodľahli návykovej sile elektromotora. Časté prudké zrýchlenia dokážu dojazd výrazne obmedziť.

Pri konfigurovaní Q4 si konfigurátor dobre poprezerajte. Audi nie je svojej povesti nič dlžné a list doplnkov je veľmi dlhý, nuž a dokáže elektromobil poriadne predražiť.

Na druhej strane. Audi vďaka najmodernejším technológiám dokáže prekvapiť, takže ak si chcete dopriať rozšírenú realitu navigácie, špičkové mapy a rozmaznávajúcich jazdných asistentov, nič iné vám neostane, len si za ne priplatiť.

Plusy

+ vnútorný priestor

+ kvalita spracovania

+ dojazd

+ zvolené materiály

+ veľkosť batožinového priestoru

 

Mínusy

- veľa bežných prvkov je súčasťou príplatkovej výbavy

- lesklé plochy interiéru sa zle udržujú čisté a sú náchylné na poškriabanie

 

Technické údaje

Motor - elektromotor

Kapacita akumulátora  – 82 kWh

výkon /kW/k/ot/min/ - 150/204/-

krútiaci moment /Nm/ot/min/ - 310/-

prevodovka – 1-stupňová automatická

zrýchlenie z 0 na 100 km /s/ – 8,5

max. rýchlosť - /km/h/ - 160

kombinácia kWh/100 km/ - 16,3

dĺžka x výška x šírka /cm/ - 458,8/163,2/186,5

rázvor /cm/ - 276,4

celková hmotnosť /kg/ - 2 640

batožinový priestor /základný/sklopené sedačky /l/ - 520/1 490

základná cena vozidla od /€/ - 51 460,- €

cena testovaného vozidla /€/ -,- €

 

 

Text a foto: Samuel Vanko

 

 

 

 

© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén