Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v pondelok o cca 17:00 na STV Šport, v utorok o 17:35 na STV2 a v sobotu o 10:50 na STV2
FIFA - Goal of the Century
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Vyrábajú Lexus ES už v 7. generácii?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 

Kia EV6 GT: nový výkonnostný štandard v segmente crossover automobilov

2.8.2022

Najnovší model EV6 GT značky Kia je kompletne elektrický vysokovýkonný crossover vytvorený práve pre novú éru udržateľnej mobility. Najvýkonnejší sériový automobil značky Kia v histórii a zároveň nový ukážkový model EV6 GT kombinuje vzrušujúci výkon, prvotriedne možnosti cestovania na dlhé vzdialenosti, technológiu ultrarýchleho nabíjania a veľmi pôsobivý dojazd na skutočných cestách pre cestovanie bez námahy.

Expresívny dizajn exteriéru modelu EV6 GT sa vyznačuje radom športových prvkov a estetických vylepšení, ktoré naznačujú výkonové vlastnosti vozidla. Keď vstúpite dovnútra, privíta vás precízny a zároveň pohodlný priestor, ktorý je vybavený najmodernejšími technológiami navrhnutými tak, aby spĺňali potreby vodiča a cestujúcich, ďalej zvyšovali bezpečnosť, konektivitu a informačno-zábavné potreby a aby chránili a zaujali počas každej fázy cesty.  

Model EV6 GT je založený na pokročilej globálnej modulárnej platforme Electric-Global Modular Platform (E-GMP) spoločnosti Kia a ponúka výkon a cestovateľské vlastnosti, ktoré presne definujú daný segment. Výkon sa oproti štandardnému dvojmotorovému modelu EV6 s pohonom všetkých kolies výrazne zvýšil vďaka inštalácii nového vysokovýkonného zadného motora, ktorý v porovnaní so zadným motorom v štandardnom modeli poskytuje pozoruhodný nárast celkového výkonu až o 63 %.

EV6 GT zvládne bleskové zrýchlenie z 0 na 100 km/h za neuveriteľných 3,5 sekundy, vďaka čomu sa stáva doteraz najrýchlejšie sériové vozidlo skupiny Kia and Hyundai Motor Group, a dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 260 km/h. Napriek zvýšenému výkonovému potenciálu pre typ crossover má dojazd až 424 km a nabitie z 10 % na 80 % trvá len 18 minút*.

Vodiči si môžu byť istí razantným výkonom, EV6 GT však poskytuje aj vylepšené jazdné vlastnosti a ovládateľnosť, aby sa na ceste cítili naozaj príjemne, a aby zároveň cítili, že majú všetko pod kontrolou. Výkonné brzdy, optimalizované riadenie a prepracované odpruženie zvyšujú kontrolu a istotu, zatiaľ čo aktualizovaný systém pre výber režimu jazdy Drive Mode Select s novým režimom GT umožňuje vodičom prispôsobiť si zážitok z jazdy. 

Podrobné informácie o produkte

Prepracovaný exteriér naznačuje výkonnostný potenciál

Dizajn modelu EV6 GT je v triede plne elektrických crossover automobilov skutočne jedinečný, s výrazným a pôsobivým exteriérom doplneným o decentné funkcie špičkových technológií. Všetky aspekty dizajnu modelu EV6 GT boli ovplyvnené filozofiou dizajnu značky Kia, ktorá stojí na myšlienke, že protiklady sa priťahujú, a tak nachádza inšpiráciu z protikladov nielen v prírode ale aj ľudstve. Princíp filozofie dizajnu „výkonom k pokroku“ dokonale zodpovedá športovému charakteru modelu GT, pretože vyjadruje dynamický výkon a rýchlosť crossover automobilu spolu s kontrastnými prvkami, čo mu dodáva skutočne inovatívnu estetiku.

Pohľad na EV6 GT spredu každého ihneď uchváti. Digitálny tigrí nos (Digital Tiger Face), ktorý je charakteristický pre značku Kia, zahŕňa inteligentný Full LED systém predných svetlometov s adaptívnym diaľkovým svietením a dynamické sekvenčné smerovky, zatiaľ čo prepracované blatníky a nová kapota s výraznými charakteristickými líniami dodávajú modelu EV6 GT mohutný vzhľad. Nový predný nárazník, ktorý je pre model GT jedinečný, pomáha zdôrazniť šírku vozidla a jeho stabilitu a nepoddajnosť na ceste. 

Aerodynamický bočný profil modelu EV6 GT sa vyznačuje súborom výrazných charakterových línií, ktoré mu dodávajú silu a dôraz, zatiaľ čo „dynamická“ línia strechy a zvažujúce sa C-stĺpiky dotvárajú elegantnú siluetu crossoveru. Športový charakter vozidla takisto vyjadrujú aj päťlúčové 21-palcové zliatinové disky, ktoré sú jedinečné pre EV6 GT, a výrazné neónové brzdové strmene sú dôkazom o úžasnej sile bŕzd. V zadnej časti dotvára premenu GT aerodynamický spojler, zadné svetlá LED a jedinečný nárazník a difúzor.

Interiér zameraný na vodiča je hotovým potešením pre veľké dobrodružstvá na cestách

EV6 GT má interiér, ktorý spája športový zámer s komfortom a praktickosťou. Cestujúcich privítajú sedadlá so semišovým čalúnením, ktoré poskytujú plnú oporu počas dynamickej jazdy, ako aj pohodlie na dlhé cesty. Kovové vložky s nápisom „GT“ a neónovo zelené lemovanie dotvárajú moderný a technologický vzhľad sedadiel. V interiéri boli na povrchovú úpravu použité prémiové materiály, zatiaľ čo športové prvky dotvárajú účelnú atmosféru. Pruhovaný motív zdobí hornú časť masky a prednú stredovú opierku na ruku, zatiaľ čo osvetlenie na paneloch dverí, stredovej konzole a prístrojovej doske modelu GT zabezpečuje upokojujúce svetlo aj pri nočnej jazde.

Dva zakrivené 12,3-palcové informačno-zábavné displeje poskytujú všetky funkcie pre riadenie, konektivitu a zábavu s maximálnou ostrosťou. Praktické pokyny na širokouhlých obrazovkách a horizontálne usporiadaná palubná doska okrem toho dodávajú interiéru pocit pohodlia a špičkovej technológie. Ergonomický dvojramenný volant obsahuje špeciálny nový prepínač režimov jazdy GT, ktorý vodičovi umožňuje jednoduchý prístup a prispôsobenie si zážitku z jazdy.

Vďaka výlučne elektrickej hnacej sústave je EV6 GT veľmi tiché vozidlo, a to aj pri vyšších rýchlostiach. Keďže vozidlo nedisponuje spaľovacím motorom, nevydáva typický hluk. Konštruktéri spoločnosti Kia sa preto mohli vyhrať s potlačením a prispôsobením ostatných zvukov. Aby však vodič a cestujúci mali lepší pocit z výkonu vozidla, EV6 GT má funkciu Active Sound Design, ktorá zabezpečuje syntetizované posilnenie vybraných zvukov prostredníctvom štandardne dodávaného vysokovýkonného audiosystému Meridian. Cestujúci si môžu nastaviť charakter a hlasitosť generovaného zvuku podľa svojich preferencií.

Interiér využíva architektúru E-GMP, ktorú spoločnosť Kia vyvinula špeciálne pre elektrické vozidlá. Napriek kompaktným vonkajším rozmerom modelu EV6 GT s 2 900 mm rázvorom kolies a plochou podlahou je priestor v interiéri podobný ako u mnohých SUV vozidiel strednej veľkosti, čo zabezpečí prvotriedne pohodlie pri cestách na dlhé vzdialenosti. EV6 GT ponúka inteligentné a flexibilné vybavenie interiéru a množstvo odkladacích priestorov v interiéri vrátane 480 litrov (VDA) batožinového priestoru so zdvihnutými sedadlami v zadnom rade – ideálne na rodinné výlety. Po sklopení sedadiel v zadnom rade sa objem batožinového priestoru zvýši až na 1 260 litrov. Vozidlo má aj predný kufor, ktorý zabezpečuje ďalších 20 litrov úložného priestoru.

Najrýchlejšia Kia v histórii vďaka jedinečnému pohonu s dvomi motormi

Vysoko výkonná a technologicky vyspelá dvojmotorová hnacia sústava modelu EV6 GT, ktorá je kompletne elektrická, bola špeciálne navrhnutá tak, aby poskytovala výkonný a prvotriedny zážitok z jazdy. Pohon sa prenáša na všetky štyri kolesá, aby sa optimalizovala trakcia a plynulo sa rozdeľoval výkon aj v tých najnáročnejších poveternostných podmienkach. 

Motor umiestnený na prednej náprave – rovnaký ako pri štandardnom modeli EV6 s pohonom všetkých kolies – dosahuje výkon 160 kW (218 k) od 4 400 do 9 000 otáčok za minútu. Ten je spojený s novým vzadu umiestneným výkonným motorom, ktorý dosahuje výkon až 270 kW (367 k) od 6 800 do 9 400 otáčok za minútu, čím sa dosahuje kombinovaný výkon 430 kW (585 k) a krútiaci moment 740 Nm.

Celkový výkon modelu EV6 GT je o pozoruhodných 80 % vyšší ako v prípade najbližšieho výkonnostného variantu EV6, modelu AWD s dvoma motormi, ktorý má výkon 239 kW / 325 koní a krútiaci moment 605 Nm (kombinovaný predný a zadný motor).

Výkon a trakcia, ktoré vytvára dvojmotorové usporiadanie pohonu všetkých kolies modelu EV6 GT, umožňujú dosiahnuť skutočne dychvyrážajúci výkon. Model GT dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 3,5 sekundy, čo z neho robí najrýchlejšiu Kiu v histórii. Môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 260 km/h (v porovnaní s 5,2 sekundovým rozbehom a max. 185 km/h v prípade štandardného modelu EV6 s pohonom všetkých kolies).

K tomuto skvelému výkonu prispieva celý rad inovatívnych technických prvkov na zadnom motore vrátane novej technológie vinutia cievok elektromotora, ktorá znižuje straty a zlepšuje reakčný čas pri vysokých rýchlostiach. Prelomový dizajn – s výnimočným prvkom dvojstupňového meniča pre zadný motor – pomáha dosiahnuť skutočne ohromujúci výkon a krútiaci moment. Motor je riadený výkonovým modulom s meničom, ktorý využíva polovodiče z karbidu kremíka (SiC) a zvyšuje účinnosť systému približne o 2 až 3 percentá.

Štandardný elektromotor EV6 je zvonka chladený vodou, čo vplýva len na teplotu krytu motora. V prípade modelu EV6 GT je chladiaci výkon doplnený o preplachovanie sústavy cievok elektromotora olejom, čím sa udržiava stabilná teplota aj v extrémnych podmienkach a počas dlhodobej prevádzky pri vysokých rýchlostiach.

Boli prijaté aj ďalšie opatrenia, ktoré chránia proti vysokým teplotám, odstredivým silám, hluku a vibráciám, ktoré môžu vznikať pri prevádzkovaní zadného motora s vysokým výkonom na hraničných hodnotách. Inžinieri spoločnosti Kia napríklad zlepšili rozloženie síl v celej konštrukcii motora zosilnením ložiskového puzdra, usporiadaním permanentných magnetov a optimalizáciou usporiadania jadra rotora. Hluk, vibrácie a otrasy (noise, vibration and harshness - NVH) sa podarilo ešte viac zmierniť použitím nového dvojdielneho hriadeľa rotora.

S výkonnostnými variantmi elektrifikovaných modelov Kia sa počítalo už na začiatku konštrukčného a inžinierskeho procesu E-GMP, čo znamenalo, že konštrukčné zmeny na podvozku EV6 GT sú skutočne minimálne a obmedzujú sa len na posilnenie montážnych bodov odpruženia vpredu a vzadu, aby sa uľahčilo presné kĺbové nastavenie náprav.

Vzadu sa nachádza 5-násobná viacprvková náprava ako na štandardnom vozidle, ale vpredu bola náprava pre model EV6 GT výrazne upravená a má novú geometriu a kinematiku. Stabilizačné spodné rameno MacPhersonovej nápravy bolo nahradené novým dvojramenným usporiadaním, ktoré lepšie zvláda vertikálne pohyby a umožňuje udržiavať stály kontakt s povrchom vozovky pri zvýšenom zaťažení v zákrutách a na povrchoch s premenlivou kvalitou, čo je dôležité najmä pre udržanie trakcie pri vyšších rýchlostiach.

Odpruženie modelu EV6 GT takisto používa úplne nové pružiny – vpredu sú mäkšie o 9 % a vzadu sú pevnejšie o 11 % v porovnaní so štandardným modelom EV6 – aby bolo možné lepšie zvládať pohyby karosérie a podporila sa obratnosť vozidla. Vďaka novým pružinám sa znížila aj svetlá výška o 5 mm.

Zadný stabilizátor GT je o 15 % pevnejší v porovnaní s tým, ktorý sa používa v štandardnom vozidle. Pomáha vozidlu lepšie dosadať na vozovku, redukuje nadmerné nakláňanie a umožňuje na mieru prispôsobeným komponentom nápravy modelu EV6 GT správať sa tak, ako je to potrebné pri narastajúcich pôsobiacich silách v zákrutách.

 

Ultra rýchle nabíjanie maximalizuje funkcie vozidla typu grand tourer

Vlastnosti vozidla typu grand tourer EV6 GT sú ešte viac umocnené pôsobivým dojazdom a funkciou rýchleho nabíjania. Lítium-iónový polymérový akumulátor s kapacitou 77,4 kWh s dlhou výdržou zabezpečuje dojazd až 424 km a je možné ho nabiť z 10 % na 80 % len behom 18 minút*. Kombinácia výkonu športového vozidla, veľkého dojazdu a veľmi rýchleho nabíjania znamená, že EV6 GT je skutočne skvelé a výkonné GT pre nadchádzajúcu éru elektrických vozidiel.

EV6 GT umožňuje rýchlo a komfortne prekonať dlhé vzdialenosti s jednoduchým prístupom k vyhradenej nabíjacej sieti. Vďaka investícii spoločnosti Kia do IONITY, komplexnej európskej siete nabíjania s vysokým výkonom, sa vodiči môžu tešiť z bezstarostného nabíjania. Vďaka viac ako 400 nabíjacím staniciam poháňaným 100 % ekologickou energiou v 24 európskych krajinách a nabíjaciemu bodu na každých 120 km európskej diaľničnej siete si vodiči môžu užívať slobodu a pohodlie spojené s pravidelným, spoľahlivým a udržateľným rýchlym nabíjaním.

Partnerstvo spoločnosti Kia so spoločnosťou Digital Charging Solutions (DCS) poskytuje vodičom prístup k viac ako 360 000 ďalším nabíjacím miestam. Používatelia môžu jednoducho spravovať tarify a platby pre poskytovateľov IONITY aj DCS prostredníctvom ľahko použiteľnej aplikácie Kia Charge.

Pri rýchlom nabíjaní vozidla EV6 GT rovnako pomôže nová funkcia kondiciovania akumulátora Navigation Based Battery Conditioning, ktorá optimalizuje teplotu akumulátora vždy, keď je ako cieľ nastavená vysokorýchlostná nabíjacia stanica. Vďaka tomu sa môže EV6 GT nabíjať optimálnou rýchlosťou aj pri nižších teplotách.

Integrovaná riadiaca jednotka nabíjania (Integrated Charging Control Unit - ICCU) modelu EV6 GT ďalej zvyšuje použiteľnosť a je vybavená funkciou V2D (Vehicle-to-Device), ktorá dokáže vybíjať energiu z batérie vozidla. Funkcia V2D môže dodať až 3,6 kW energie a dokáže napríklad prevádzkovať 55-palcový televízor a klimatizáciu súčasne po dobu viac ako 24 hodín. Systém dokáže v prípade potreby nabiť aj ďalšie elektrické vozidlo.

 

Osvedčené vlastnosti pre európskych zákazníkov

Od začiatku vývoja modelu EV6 sa plánovala vysokovýkonná verzia GT. EV6 GT zodpovedá vlastnému špeciálnemu vývojovému plánu, ktorý sa začal uvádzať začiatkom roka 2020, pričom dolaďovanie podvozku sa začalo v apríli 2021.

Veľká časť testov a vývojových prác v skutočných podmienkach prebehla v Európe, pričom dolaďovanie ovládateľnosti a stability sa dokončilo v Nemecku na skúšobných okruhoch a okolitých okruhoch v mestách Rodgau-Dudenhofen, Boxberg, Mendig a Pferdsfeld. Model EV6 GT bol testovaný aj na slávnom okruhu Nürburgring Nordschleife, aj keď vozidlo bolo vyvinuté špeciálne na použitie na bežných cestných komunikáciách.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén