Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Hyundai Kona
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Má Mitsubishi Colt k dispozícii aj naftové motory?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 
Zobraziť iba značku:

Extravagantný všeumelec: Hyundai Tucson N-Line 1.6 CRDi

22.3.2022

Patrí medzi najvýraznejšie SUV naprieč všetkými triedami. Jeho technika z neho robí schopného pomocníka na každý deň, ktorý sa nebojí prekážok a zvláda aj úlohu jediného vozidla v rodine. Hyundai Tucson je v konkurenčnom boji silným protivníkom. S naftovým motorom a štýlovými doplnkami z kolekcie N-Line svoje plusy ešte zvýrazňuje.

Exteriér

Neprehliadnuteľný exteriér rozdeľuje názory na áno, páči sa mi a nie, nepáči sa. Nič medzi tým. Má výrazné dizajnové prvky, ktoré ho robia na ceste nepomýliteľným. Hyundai zaexperimentoval a vyšlo mu to. Sama automobilka prezentuje Tucson ako pokrokový a revolučný a treba uznať, že v rámci jeho portfólia to tak aj je. Karoséria  oproti predchodcovi podrástla a vďaka dizajnu pôsobí výrazne dynamicky. Dizajn spája ostré uhly s výraznými líniami a peknými oblinami. Predné partie sú tie, čo si na Tucsone všimnete ako prvé a neodtrhnete od nich oči. Aj keď vypnete svetlomety, Tucson bude vyzerať tajomne. Hyundai doň schoval geometrický vzor, ktorý by mal, podľa automobilky, pripomínať drahokam. Viac však zaujme, keď auto oživíte. Vtedy sa na vás pozrie auto ako z inej planéty. Desať trojuholníkových LEDiek sa vám navždy vnorí po pamäti.

Zadná časť nie je ani o kúsok nudnejšia. Aj tu má Hyundai jedinečný svetelný podpis a mohutné LED svetlá vyzerajú ako zuby, či pazúry dravca. A balík doplnkov N-Line túto unikátnosť ešte zvýrazňuje. Detaily zo série N-Line sú inšpirované motoršportom. Upravené boli predné svetlomety, modifikovaná bola aj mriežka chladiča, ktorá má vylepšené vzduchové otvory. Karoséria dostala výraznejšie obklady vo farbe karosérie, drsnejšie sú nárazníky a ako celok pôsobí N-Line športovejšie.

Na mriežke chladiča je logo N-Line, to aby neprišlo k omylu, keďže aj štandardný Tucson vyzerá dosť expresívne. Výrazným doplnkom sú 19-palcové disky a ako čerešnička, ktorá ozdobuje celé dielo, vyzerá dvojitá výfuková.

Interiér

Najskôr treba povedať, že aj štandardný Tucson je v interiéri veľmi vydarený. Je útulný, dobre spracovaný a už aj v základnej výbave poskytne dostatok komfortu. Ale ak chcete do tohto vydareného interiéru trocha viac exkluzivity, tak N-Line je presne to, čo hľadáte. Ani tu Hyundai nezakrýva inšpiráciu v športových autách. Vynikajúci posed zabezpečia športové sedadlá, ozdobené logom N. V interiéri sa dizajnéri vyhrali a zvýraznili jeho zaujímavé partie červeným kontrastným prešívaním – nájdete ho na sedadlách, obkladoch dverí či lakťovej opierke a na špeciálnom volante, potiahnutom jemnou kožou, kde tiež tróni logo N.

Dostatok priestoru má dospelý pasažier na sedadlách vpredu i vzadu, v spojitosti so slušným batožinovým priestorom, ktorý sa musel pár litrov vzdať kvôli mildhybridnej technike (stále však ostáva k dispozícii kráľovských 546 litrov), je Tucson ideálny rodinný automobil, z ktorého budú mať radosť aj milovníci športového dizajnu. Interiér s prémiovým šmrncom je majstrovským dielom automobilky Hyundai. Azda trocha hodnovernejší plast by si zaslúžil infotainment, ktorý má v ostatku interiéru veľkú konkurenciu. Samotný infotainment s uhlopriečkou 10,25 palca je však kvalitný, rýchly, celkom zrozumiteľný a prehľadný. Je vizuálne dominantným prvkom interiéru a preto by mu azda patril unikátnejší obklad.

Samozrejmosťou výbavy je armáda asistenčných systémov, moderným prvkom, ktorý však nie je výsadou verzie N-Line, je digitálny štít za volantom, ktorý nemá slnečný kryt. Napriek tomu je dobre čitateľný a ponúka dostatok informácií.

 

 

Jazda

Tucson jazdí sebavedomo. S naftovým motorom je to skromný a pritom dynamický hltač kilometrov. V zákrutách sa správa neutrálne a ani v rýchlom tempe sa k slovu nepýta vyššie ťažisko SUV. Má totiž veľmi dobre naladený elektronicky riadený podvozok, ktorý obmedzuje nakláňanie karosérie a reaguje na jej pohyby a pokyny riadenia intenzívnejšie. Tucson dobre tlmí nerovnosti a vďaka skvele odstupňovanej automatickej prevodovke je komfortný. Naša testovaná verzia mala výkon 100 kW a pri bežnom živote sa nám ani raz nežiadalo mať vyšší výkon. Naftový štvorvalec nestrácal dych ani pri plnom zaťažení auta všetkými pasažiermi a s filmovou technikou v batožinovom priestore. Sedemstupňový automat k naftovej motorizácii pasuje a pri verzii N-Line je štandardom.

 

Aj vďaka mildhybridnej technike sa nám podarilo udržiavať kombinovanú spotrebu v príjemných číslach od 4,8 až 6,1 litra na 100 km. A to sme sa nejako neobmedzovali, kazí ju až diaľničná rýchlosť, kedy sa spotreba prehupla cez 7 litrov.

Kvality pohonu všetkých kolies sme na vlastnej koži netestovali. N-Line má karosárske doplnky, s ktorými sme sa do terénu nechceli vybrať a počasie nám neumožnilo sa pošmýkať na snehu. Z predchádzajúcich testov Tusconu však vieme, že systém funguje spoľahlivo a nebojí sa ani ľahšieho terénu. Je teda len na prahu vašej bolesti, kam sa s SUV vyberiete.

Plusy

+ kvalita spracovania

+ bohatá výbava

+ rozumné prevádzkové náklady

+ naladenie podvozka

+ neprehliadnuteľný dizajn

 

Mínusy

- mildhybrid zmenšil batožinový priestor

- lacno pôsobiaci plastový obklad infotainmentu

 

Technické údaje

Motor - vznetový 4-valec Mild hybrid

zdvihový objem – 1 598 cm3

výkon /kW/k/ot/min/ - 100/136/ 4 000

krútiaci moment /Nm/ot/min/ - 320/ 2 000 - 2 250

prevodovka – 7 rýchl. automatická

zrýchlenie z 0 na 100 km /s/ – 11,6

max. rýchlosť - /km/h/ - 180

spotreba /mesto/mimo/kombinácia l/100 km / 6,4 - 6,8/4,8 - 5,3/5,7  - 6,0

dĺžka x výška x šírka /cm/ - 450,0/186,5/165,0

rázvor /cm/ - 268,0

celková hmotnosť /kg/ - 2 200

batožinový priestor /základný/sklopené sedačky /l/ - 546/1 725

objem palivovej nádrže l/ - 54

základná cena vozidla od /€/ - 37  890,- €

cena testovaného vozidla /€/ - -,- €

 

 

Text a foto: Samuel Vanko

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén