Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Tip travel
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Využíva Mercedes-Benz E300 de benzínový agregát?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 
Zobraziť iba značku:

FIAT Doblo Combi 1.5 BlueHDi: poslušný pracant

5.10.2023

Existuje kategória áut, ktorú si v premávke veľmi nevšímame. Chvíľu som mal dokonca pocit, že už ani nie je v ponuke, že tento typ vozidiel jednoducho vymrel. Lenže nie je to tak. Automobilky naň nezanevreli a v ponuke ho majú. Malé úžitkové vozidlá. Do redakčnej garáže nám zaparkoval Fiat Doblo Combi.

EXTERIIÉR

Ak by sme chceli pátrať po histórii malých úžitkových vozidiel, museli by sme načrieť hlboko do minulého storočia. A ani dlhé desaťročia nič nezmenili na fakte, že sú to auta potrebné, nezastupiteľné a pre ich prispôsobivosť situácii ohromne praktické.

Fiat Doblo je „známa firma“. Známe meno dostalo teraz koncernovú platformu, čím sa od predchodcu trocha odlišuje, no nestráca na schopnosti dobre slúžiť. Vizuálne si predchodcu so súčasníkom nepomýlite. Doblo viac „skockatelo.“ Verzia, ktorá nám prišla do redakcie má 5 dverí, z toho dve sú posúvacie. Tie uľahčujú vystupovanie, nastupovanie a manipuláciu s detskými sedačkami, navyše v preplnených parkovacích domoch alebo na veľkých parkoviskách posádka nepotrebuje toľko miesta na otvorenie dverí. Presklená karoséria prezrádza, že Doblo Combi je osobná verzia. Na dĺžku nijako nevytŕča z bežného priemeru našich miest, na výšku trocha áno, no profituje z toho hlavne praktickosť a vnútorný priestor.

INTERIÉR

Za piatymi dverami, ktoré sa vyklápajú dohora je batožinový priestor s objemom od 775 litrov po plató, až po 1 355 litrov po strechu. Maximálny objem je dobre využiteľný. Nákladný priestor od pasažierov oddeľuje mreža, ktorá prezrádza, že Doblo je zástupcom kategórie N1, dá sa preto naplniť až po vrch. Naplno sme využili aj možnosť otvárania okna zadných dverí. Ľahké veci ako časopisy či oblek sa vďaka tomu jednoducho dajú položiť na plató. Zadný rad sedadiel je pripravený pre 3 pasažierov. Tí budú mať dostatok priestoru na sedenie a celkom slušný komfort aj na dlhých cestách. Predné sedadlá sú veľmi dobré. Majú relatívne dobré bočné vedenie tela a sedí sa v nich pohodlne. Dlhé trasy sú zvládnuteľné bez nepríjemnej bolesti chrbta.

Palubná doska je jednoduchá, v strednej časti vystupuje do interiéru. Tvrdé plasty nepôsobia neútulno, dobre sa udržujú a sú odolné proti poškodeniam. Množstvo priečinkov poteší kuriérov, cestovateľov a tých, ktorí v interiéri radi strácajú drobnosti. Výbava v Doble je akurátna. Počas stoviek kilometrov som neprišiel na prvok, ktorý by mi chýbal.

JAZDA

Fiat Doblo je v cenníku s benzínovou jednadvojkou, ale aj dvoma verziami naftovej jednapäťky. My sme si vyskúšali štvorvalcovú dieselovú 96 kW motorizáciu, kombinovanú so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Ide o skvelú kombináciu. V bežnom režime poskytuje dostatok výkonu, pri plnom zaťažení si vypýta viac otáčok a „ráznejší plyn“, čo trocha kazí spotrebu. Apetít si naftová motorizácia drží na rozumnej úrovni. Redakčný rekord je 5 litrov na 100 km. Priemer vyskladaný z rýchlej diaľnice (s plne naloženým Doblom), náročného mesta a pokrútenej okresky osciloval od 5,4 do 7 litrov. Jazdné vlastnosti Dobla sú neutrálne. Ani náklad ho nerozhádže. Pohodlný posed nijako nepovzbudzuje k športove jazde, no Doblo ani športovcom nie je . Je skvelým všeumelcom, ktorý sa uplatní vo firemných flotilách i rodinných garážach.

 

Plusy

+ množstvo odkladacích priečinkov

+ posuvné dvere

+ rozumné prevádzkové náklady

+ veľkosť batožinového priestoru

+ sklápateľnosť sedadiel a variabilita interiéru

 

Mínusy

- Nemožnosť vybrať deliacu mrežu

 

Technické údaje

Motor - vznetový 4-valec

zdvihový objem – 1 499 cm3

výkon /kW/k/ot/min/ - 96/130/ 3 750

krútiaci moment /Nm/ot/min/ - 300/ 1 750

prevodovka – 6 rýchl. manuálna

zrýchlenie z 0 na 100 km /s/ – 10,5

max. rýchlosť - /km/h/ - 184

spotreba /mesto/mimo/kombinácia l/100 km / - /5,7/-

dĺžka x šírka x výška /cm/ - 440,3/192,1/183,7

rázvor /cm/ - 278,5

celková hmotnosť /kg/ - 2 020

batožinový priestor /základný/sklopené sedačky /l/ - 755/1 355

objem palivovej nádrže l/ - 53

základná cena vozidla od /€/ - 20  158,- €

cena testovaného vozidla /€/ - 22 733,- €

 

 

Text a foto: Samuel Vanko

 

© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén