Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Tip travel
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Využíva Mercedes-Benz E300 de benzínový agregát?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 
Zobraziť iba značku:

Fiat Tipo Style 1.0: Pomocník bez emócii

19.12.2022

Veľa sa o ňom nerozpráva, pritom má čo ponúknuť. Nemá emóciami prešpikovaný dizajn, ani super modernú technológiu s obrovskými dotykovými displejmi. Je to tak trocha stará škola, ktorá v sebe skrýva poctivé auto do každého počasia. Fiat Tipo presvedčí ako výborný služobník.

Exteriér

Zvonka je Tipo nenápadné. V sivosti každodennosti sa okamžite stratí a jeho hlavnou úlohou je byť dobrým autom. To zvláda znamenite. V žiadnom prípade však nejde o vozidlo z kategórie škaredé – skôr dizajnovo umiernené. Päťdverový hatchback svoje bacuľaté proporcie pretavuje do výborne využitého vnútorného priestoru a dizajnéri umne skombinovali hrany s oblinami. Kto sa rád vozí a nevystrkuje z radu, pri Fiate Tipo je na správnej adrese.

Interiér

Veľkou devízou talianskeho vozidla je vnútorný priestor. Svoje miesto si nájdu dospelí pasažieri aj na zadných sedadlách a rodiny s deťmi ocenia doširoka otvárané zadné dvere. Manipulácia s rozmernými detskými sedačkami je vďaka tomu jednoduchá.

Sťažovať sa nebudú ani vodič so spolujazdcom. Ich sedadlá sú pohodlné, mäkké a dá sa v nich bez bolesti chrbtov zvládnuť slušná porcia kilometrov. Lakťová opierka je posúvateľná smerom dopredu a dozadu a skrýva skromný odkladací priestor. Oblasť stredového tunela je využitá rozumne.

Palubná doska je mäkká s tvrdými plôškami. Prepojenie rôznych materiálov je dobré. „Veľa dizajnu“ palubnej dosky nie je najmodernejším módnym výstrelkom, no vôbec neurazí – naopak, ide o pekný interiér. V strede palubnej dosky je dotykový displej. Sedem palcov sa dnes už síce nenosí, na druhej strane, veľké displeje, cez ktoré sa ovláda napríklad klimatizácia, vyhrievanie sedadiel a koľkokrát aj ventilátor, odvádzajú vodičovu pozornosť. V tomto prípade to tak nie je. Skromne vyzerajúci infotainment má všetky potrebné funkcie, komunikuje s múdrymi telefónmi, ponúka nastavenia vozidla. Okrem trocha zastaranej grafiky mu niet čo vytknúť. Funguje bez zasekávania a spoľahlivo. Dobrá je aj ergonómia interiéru. Všetky potrebné ovládače sú po ruke a hľadajú sa ľahko, bez nejakých špecifických nuansov.

Veľkorysosť interiéru korunuje batožinový priestor. S objemom 440 litrov patrí k špičke segmentu. Je dobre využiteľný a rodinám bez kočiara bude stačiť aj na dovolenky.

Jazda

Fiat pri nedávnom facelifte modernizoval a pod prednú kapotu sa dostal aj hybrid. Nám na test však prišla verzia s jednolitrovým trojvalcom, bez elektronických pomocníkov. Motoru život vdychuje turbodúchadlo. Výkon 74 kW síce na prvé počutie neznie veľkolepo, no Tipo je ľahké vozidlo. S pohotovostnou hmotnosťou 1 240 kg nemá agregát žiadny problém. Trojvalček je prekvapujúco skromný. Výrobca udáva spotrebu 5,5 litra, čo sa nám síce nepodarilo, no vzhľadom na využitie Tipa počas testovacieho týždňa sme na takýto údaj ani nemali nárok. Dlhé a rýchle diaľničné presuny, kombinované s mestom však nedali motoru zlú vizitku. Kombinovaných 6,5 litra je príjemný apetít. Jeho horšou vlastnosťou je prejav. Nástup je trhaný a nepokojný. Ide však skôr o zvyk vodičovej pravej nohy na špecifické správanie trojvalca, ktoré pri týchto motoroch vôbec nie je unikátom. Práve naopak a jednoliter vo Fiate patrí medzi tie kultivovanejšie. Agregát spolupracuje s 5-stupňovým manuálom a ten je sprevodovaný celkom dobre. Diaľničnú 130 udržuje pri pohodových 3 500 otáčok. Apropo, otáčkomer faceliftom trocha stratil. Je „nahrubo vydielikovaný“ a presné otáčky sa odčítajú horšie. Každopádne, po zžití sa s autom, vodič používa pri preraďovaní ucho a nie oči, takže to až taká chyba nie je.

Podvozok Tipa je stavaný na zlé cesty. Fiat sa pri vývoji modelu obzeral aj po trhoch mimo rozmaznanej Európy a tomu prispôsobil správanie vozidla na nie práve vyžehlenom asfalte. Akoby ho stvoril pre Slovensko. U nás cesty žehlí a dobre utlmený podvozok vôbec nevyrušuje posádku dianím pod autom. Skvelá práca. Utlmeniu a vstrebávaniu nerovností pomáha obutie s rozmerom 205/55 R16. Mäkký podvozok sa v zákrutách trocha viac nakláňa, to však kompenzuje práve komfortom, takže mu je odpustené.

Fiat Tipo je voľba rozumu. Za racionálnu cenovku ponúka skvelý výkon. Vie byť rodinným autom, služobným pomocníkom, miluje každodenné zaťaženie, posádku neunavuje a nie je vyšperkovaný žiadnymi zbytočnosťami.

Plusy

+ rozumná cenovka

+ veľkorysý vnútorný priestor

+ prevádzkové náklady

+ odhlučnenie podvozka

 

Mínusy

- dielenské spracovanie niektorých detailov (napríklad lakťovej opierky)

- nepokojný nástup trojvalcového agregátu

 

Technické údaje

Motor - zážihový 3-valec

zdvihový objem – 999 cm3

výkon /kW/k/ot/min/ - 74/100/ 5 000

krútiaci moment /Nm/ot/min/ - 190/ 1 500

prevodovka – 5 rýchl. manuálna

zrýchlenie z 0 na 100 km /s/ – 12,2

max. rýchlosť - /km/h/ - 191

spotreba /mesto/mimo/kombinácia l/100 km / -/-/5,5  - 6,7

dĺžka x výška x šírka /cm/ - 436,8/149,4/179,2

rázvor /cm/ - 263,0á

pohotovostná hmotnosť /kg/ - 1 240

batožinový priestor /základný/sklopené sedačky /l/ - 440/-

objem palivovej nádrže l/ - 50

základná cena vozidla od /€/ - 17  950,- €

cena testovaného vozidla /€/ - 19 690,- €

 

 

Text a foto: Samuel Vanko

 

 

© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén