Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Hyundai Kona
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Má Mitsubishi Colt k dispozícii aj naftové motory?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 
Zobraziť iba značku:

MG ZS 1.0 TGI Exclusive: Vyzývateľ

20.10.2022

Na slovenský trh nedávno prišiel narobiť vietor nový hráč. Nesie slávne anglické meno MG, no neprišiel tvrdohlavo odkazovať na minulosť a ťažiť zo svojej slávy retro doplnkami. Objavil sa v nabitom segmente moderných mestských crossoverov či malých SUV. Vyskúšali sme si ho a treba uznať, že do súboja o trhový podiel je MG vybavené celkom slušne.

Exteriér

MG ZS má zacielené na Európu. Je to cítiť z každého milimetra exteriéru. Dizajnéri nepriniesli nič prevratné, ale natlačili do vizáže všetky osvedčené prvky. Exteriér nie je prekombinovaný dizajnovými kučierkami. Vyššia svetlá výška a nenápadné plastové ochranné oblúky nad blatníkmi jednoznačne hovoria, kam toto auto patrí. Medzi obrubníky, do ľahučkého terénu, na kamenisté prístupové cestičky k chatám. Pekným doplnkom sú ozdobné chrániče prahov a lišta pod predným nárazníkom. Dodáva to esúvečku trocha hrdinstva. Bacuľatý dizajn, ochutený ostrými hranami je to, čo sa dnes nosí a typ karosérie tiež. Takže MG vie, čo chcelo dosiahnuť, a pritom sa inšpirovalo európskym dizajnom – vyšlo mu to, takto vyzerá európske auto.

Výrobca však nechce osloviť len dizajnom. Vie, že klientela na starom kontinente je rozmaznaná a dbá na bezpečnosť. Preto už od základnej výbavy dala modelu ZS do vienka vynikajúco svietiace bixenónové svetlá.

Interiér

Sledovať exteriér je možné na parkovisku alebo sa ním môžete pochváliť kamarátom na pumpe. Vnímanie krásy a zvlášť pri dizajnoch automobilov je výsostne subjektívna disciplína. A to je dobre, lebo aspoň nemáme na cestách nudnú jednotvárnosť. Pri každom aute je však dôležitý interiér, lebo väčšinu času s autom strávite v ňom a keďže MG je absolútna novinka, ktorú nemáme s čím z jeho portfólia porovnať, tak zvedavosť, čo sa skrýva pod plechmi, bola na mieste.

Už po prvom usadnutí a rozhliadnutí sa potvrdilo, že výrobca veľmi dobre sledoval, čo sa u nás deje, na čo počúvame, čo máme radi a aké sú trendy. Do ZS som si sadol ako do starého známeho. Žiadne prekvapenia ma nečakali. Vedel som, kde čo mám hľadať a čo ako funguje. Napriek cenovej politike, ktorá rozhodla o rozumnej cenovke, šetrenie na interiéri veľmi necítiť. Veľmi? Práveže vôbec. Zvolené materiály sú na vysokej úrovni. Dielenské spracovanie je tiež veľmi dobré. Azda dotyková obrazovka s priemernou grafikou by si zaslúžila rýchlejší softvér... ale aspoň majú vývojári z MG nad čím rozmýšľať, keď budú dolaďovať facelift. Na druhej strane, interiéroví špecialisti si zaslúžia veľkú pochvalu za vyvedenie ovládania rádia a klimatizácie do manuálnych páčok. Všetko je možné nastaviť cez infotainment, no aj cez tlačidlá pod ním. Klobúk dole, že sa v MG nenechali zo šetriacich dôvodov pritlačiť k výsostne dotykovému ovládaniu cez obrazovku. Prispieva to k bezpečnosti, ďakujeme.

Z výbavy nám v testovacom aute nič nechýbalo. Importér sa postaral, aby sme dostali najvyššiu výbavu, takže sme mali k dispozícii ešte viac, ako na bežné jazdenie potrebujeme. Cúvacia kamera, či pohľad na auto z vrchu? V tejto triede to nemusí byť samozrejmosť. Cenník ukazuje, že aj základné výbavy sú bohaté, takže kto chce siahnuť po nižšej výbavovej úrovni, neurobí chybu.

MG má dostatok odkladacích priestorov a nechýba napríklad držiak na stredovej konzole, akým sa môžu pýšiť hlavne offroady. Posed za volantom je na súčasné pomery málo variabilný. Volantu chýba výškové nastavenie. Škoda. Drobnú kritiku si zaslúžia aj sedadlá. Na sedenie a jazdu sú výborne skonštruované a celkom slušne vedú telo. V koženej verzii im však chýba perforácia a chrbty posádky sa najmä v lete potia viac ako je komfortné.

Miesto na zadných sedadlách postačuje aj dospelým pasažierom. Chýbajúca stredová opierka je len maličkosť, ktorú v tejto triede ani netreba hľadať. Batožinový priestor je veľmi dobre využiteľný. Tých 448 litrov je pre rodinu s deťmi na výlety akurát. Ak pôjdete na dovolenku, tak MG má strešné lyžiny, takže zvládne aj strešný box. Ak potrebujete výnimočne viac priestoru, tak po sklopení sedadiel sa otvorí kufor s objemom 1 375 litrov.

V testovacej verzii nám chýbalo rezervné koleso. Lepiaca súprava je fajn a praktická, navyše v aute nezavadzia, SUV však viac pasuje náhradné koleso.

 

Jazda

Na výber sú dve motorizácie. Základom je 1,5 litrový agregát s výkonom 78 kW. Kombinovaný je s 5 stupňovou manuálnou prevodovkou. Nám sa do redakcie dostal druhý motor z ponuky, jednolitrový trojvalec s výkonom 82 kW. Motorizácia je dopovaná turbodúchadlom, napriek tomu nemá hysterické reakcie na „viac plynu“. Jednoliter skombinovaný so šesťstupňovou automatickou prevodovkou (môže byť aj so šesťstupňovou manuálnou) je vydarený tandem, ktorý poslušne spolupracuje. Automat nepatrí medzi rýchliky, ale jeho fungovanie nijako neznižuje komfort.

Podvozok je mäkký, poddajný a v zákrutách sa trocha nakláňa. Nie je to však neduh, podvozok je stále sebavedomý a stabilný. V našich mestách a na okresných ťahoch, ktoré neoplývajú kvalitou asfaltu je mäkký podvozok skvelým spoločníkom. Rozbité cesty bývajú previerkou kvality a aj tu MG obstálo. V interiéri nič nevibruje, nebúcha a ani nevŕzga.

MG ZS má pohon len prednej nápravy, ak by však dostal model silnejší motor, automobilka by pokojne mohla pomýšľať aj na štvorkolku – vyššia svetlá výška by v tomto prípade dostala hlbší zmysel.

Najvážnejšou výčitkou je spotreba. Tam MG neoslnilo. Výsledok nad sedem litrov dáva vývojárom chrobáka do hlavy, aby trocha zapracovali a agregáty poladili. Inak ide vzhľadom na cenu a výkon o výbornú voľbu. MG je slušný vyzývateľ a na trhu by automobilka mohla spraviť trocha prievan.

 

Plusy

+ vnútorný priestor

+ ergonómia

+ kvalita spracovania

+ výbava

+ pomer hodnoty za peniaze

 

Mínusy

- chýbajúce rezervné koleso

- vyššia spotreba

- pomalší infotainment

 

Technické údaje

Motor - zážihový 3-valec

zdvihový objem – 999 cm3

výkon /kW/k/ot/min/ - 82/111/5 200

krútiaci moment /Nm/ot/min/ - 160/1 800 – 4 700

prevodovka – 6-stupňová automatická

zrýchlenie z 0 na 100 km /s/ – 12,4

max. rýchlosť - /km/h/ - 163

spotreba /mesto/mimo/kombinácia l/100 km / -/-/7,2

dĺžka x výška x šírka /cm/ - 432,3/165,3/180,9

rázvor /cm/ - 257,7

celková hmotnosť /kg/ - 1 730

batožinový priestor /základný/sklopené sedačky /l/ - 448/1 375

objem palivovej nádrže/l/ - 48

 

základná cena vozidla od /€/ - 16 990,- €

cena testovaného vozidla /€/ - 21 190,- €

 

 

Text a foto: Samuel Vanko

 

 

 
 
 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén