Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
TIP travel
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Má DS 7 PHEV pohon všetkých kolies?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 
Zobraziť iba značku:

Škoda Enyaq iV 60 Loft: elektromobil na každý deň

30.8.2023

Po dlhšom čase nám v redakcii pristála Škoda Enyaq. Nie je to prvý raz, čo sme tento mladoboleslavský elektromobil mali v redakčných službách, tentoraz však prišiel v príjemnej výbave Loft.

EXTERIÉR

Škoda ponúka dva karosárske varianty modelu Enyaq. Obe sedia na vyššom podvozku a mohli by sa hrdiť prívlastkom SUV. Nemajú však ochranné plasty a pohon všetkých kolies nie je ich hlavnou zbraňou (zvlášť pri modeli iV 60, ktorý je len s pohonom zadných kolies). Vyšší podvozok, veľké kolesá a SUV vizuál je na jednej strane vecou súčasných trendov, pri modeloch iV však ide aj o získanie priestoru na umiestnenie batérií. Tie sú v tomto prípade v podlahe. Športovejšie ladená karoséria má klesajúcu zadnú časť v štýle kupé a ide o vydarený dizajnérsky počin. Druhým variantom je „kombi“, respektíve SUV s klasickými piatymi dverami. A práve táto verzia zaparkovala na redakčnom parkovisku. Z racionálneho hľadiska ide o výbornú voľbu, ktorej hlavnou devízou je kráľovský batožinový priestor.

Škoda iV 60, v uvádzacej výbave obutá diskami s rozmerom 20-palcov, bola síce pekná, no Loft s osemnástkami sa jej môže hrdo pozrieť z očí do očí. Disky s rozmerom 18-palcov sa ukázali ako príjemná alternatíva. Vyšší profil pneumatiky pomáha podvozku tlmiť nerovnosti, robí Enyaq komfortnejším a nestráca ani na vizuálnej príťažlivosti. Navyše, obuť disky do menších pneumatík bude o niečo lacnejšie.

Dizajn Enyaqu je v súlade s aktuálnym dizajnovým jazykom Škody a treba uznať, že v Mladej Boleslavi majú teraz vycibrenú ceruzku, ktorá kreslí pekné autá.

 

INTERIÉR

V interiéri vládne pokoj. Výbava Loft „obšila“ palubnú dosku do textílie, pod ktorou je mäkký podklad. Na pohľad i na dotyk je to vynikajúce riešenie. Dáva modernému interiéru útulnú atmosféru a posádka sa počas jazdy cíti ako v obývačke. Sedadlá sú textilné, na výraznejších bočniciach sú obšité kožou. Aj táto kombinácia je dobrou voľbou. V lete nie je textília rozpálená a v zime nebude studená. Škodu treba pochváliť za sedadlá, ktoré sú pohodlné, v zákrutách podržia a dlhé kilometre nie sú únavné.

Z pohľadu bezpečnosti výbave Loft nič nechýba. O životy posádky a okolia sa stará armáda asistentov a robí to zodpovedne. Nastavenia treba hľadať vo veľkom dotykovom displeji, no jednotlivé funkcie sú rozmiestnené rozumne, dajú sa nájsť a vodič pritom nepríde o nervy.

Základný batožinový priestor má objem 585 litrov, je vybavený háčikmi na zachytenie nákupu, dvanásť voltovou zásuvkou a po sklopení zadného radu sedadiel je k dispozícii až 1 710 litrov. Na výlety je Enyaq iV vynikajúci spoločník. Na zadných sedadlách je miesto aj pre vyšších pasažierov a pre workoholikov je k dispozícii aj zásuvka na 230 V. Lyžiari si budú pochvaľovať stredový tunel na bezpečné umiestnenie lyžiarskych potrieb.

JAZDA

Škoda pre Enyaq ponúka dve základné verzie: iV 80 a iV 60. Číslo prezrádza kapacitu akumulátora. „Náš redakčný“ Enyaq mal menšiu baterku s celkovou kapacitou 62 kWh, s čím ide ruka v ruke aj kratší dojazd. Treba však povedať, že prichádza aj s výhodami, ktoré stoja za zmienku a dokonca poslúžia aj ako hodnotný argument pre voľbu menšej baterky. Váži o 200 kg menej ako iV 80, na ceste je teda Enyaq o niečo agilnejší a menej kíl cítiť aj pri silnom brzdení a tancovaní v zákrutách. Druhou výhodou je nižšia cena. Pre koho je teda Enyaq s menšou baterkou? Pre vodičov, ktorí nejazdia pravidelne dlhé trasy, bývajú v satelitoch alebo sa nezaobídu v mestách bez automobilu. Papierových 375 kilometrov dojazdu nie je mýtus a pri správnom využívaní všetkých schopností vozidla, rekuperácie alebo rolovania je v hre aj hodnota 400 kilometrov. Počas testu sme dosiahli kombinovanú spotrebu 14,8 kW/h na 100 km a po vynechaní diaľnic apetít Škody klesol na 13,8. To je pod udávanou spotrebou výrobcu. Treba priznať, že diaľničné presuny sme absolvovali pri rýchlosti okolo 110 km/h. Ostatné rýchlostné limity sme využívali naplno. Bránili sme sa aj športovému štýlu jazdenia a zrýchľovanie pod 9 sekúnd sme nechávali pre menej šetrných vodičov. V aspekte rozumnej výbavy sa Enyaq Loft javí ako racionálna verzia, ktorá elektromobilitu nezosmiešňuje, naopak, dáva jej hlbší zmysel.

Plusy

+ rozumná výbava

+ výborné dielenské spracovanie

+ veľký vnútorný priestor

+ jazdné vlastnosti

 

Mínusy

- stále vyššia cena

 

Technické údaje

Motor -  Synchrónny elektromotor

Kapacita akumulátora /kw/h/– 62

Maximálny výkon kW/k/ot/min/ - 132/180/-

krútiaci moment /Nm/ot/min/ - 310/-

prevodovka –automatická s fixným prevodom

zrýchlenie z 0 na 100 km /s/ – 8,8

max. rýchlosť /km/h/ - 160

spotreba kombinovaná kW/h/100 km/ - 15,9 – 17,1 k

dĺžka x šírka x výška /cm/ - 464,9/187,9/162,1

rázvor /cm/ - 276,4

celková hmotnosť /kg/ - 2 500

batožinový priestor /základný/sklopené sedačky /l/ - 585/1710

základná cena vozidla od /€/ - 46 630,- €

 cena testovaného vozidla /€/ 46 630,- €

 

Text a foto: Samuel Vanko

 

 

 
Autosalón
NOVÉ AUDI Q814.2.2024
MERCEDES-BENZ CLE 300 4MATIC14.2.2024
VW ID.7 PRO9.2.2024
LEXUS LC 5009.2.2024
KIA EV931.1.2024
TOYOTA PRIUS PHEV31.1.2024
 
 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén