Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Nový Hyundai TUCSON
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Bude sa nový Citroen C3 vyrábať na Slovensku?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 
Zobraziť iba značku:

Škoda Karoq 1.5 TSI 7AT: Rozumná voľba

8.6.2022

Aktuálne sú debaty o alternatívnych palivách témou dňa. Je to pochopiteľné a je to len otázka času, keď príde k zmene. História automobilizmu si to pamätá niekoľkokrát a to má len niečo cez 130 rokov. Testovať v dnešnej dobe čisto benzínové auto sa teda môže zdať ako poriadny anachronizmus, spiatočníctvo, provokácia. Lenže v čase, keď, zdá sa nie je dostatok dôležitých elementov na výrobu supermoderných áut, to je celkom v poriadku. Do rúk sa nám dostala stredne vybavená Škoda Karoq, s motorom zo stredu portfólia. Je naozaj stredná cesta zlatá?

 

Exteriér

V tomto bode niet čo mladoboleslavskej automobilke vyčítať. Ostatné roky jej ide karta, vie sa s dizajnom vyhrať, spája dynamické ostré hrany s premyslenými oblinami. Ničoho na karosérii nie je priveľa, nič jej nechýba. Nemecký rukopis vo vizáži cítiť a nie je to na škodu. Karoq vyznáva jednotný dizajnový jazyk, ktorým sa pýšia aj vyššie modelové rady automobilky. V tomto roku sa Karoq na našom trhu objavil po ľahkej omladzovacej kúre. A keďže ide o „plniča“ firemnej peňaženky, tak sme sa zmenám pozreli na zúbok aj my.

Tie zmeny nie sú veľmi výrazné a pri nižších výbavách si ich nemusíte ani všimnúť. Dotkli sa totiž hlavne predných svetiel, ktoré sú dostupné v najvyššej výbave. Majú nový svetelný podpis. Tieto matrix svetlá však na našej testovacej verzii neboli. V nočných podmienkach aj tie naše svietili vynikajúco.

Nová je predná maska, ktorá lepšie usmerňuje tečúci vzduch, čím vylepšuje aerodynamiku a teda pomáha znížiť spotrebu. Maska napovedá, že zmeny sa zamerali hlavne na vylepšenie aerodynamiky. Preto sa na Karoq nasťahovali nové disky kolies, ktoré poznáte aj s iných eko modelov Škody. Majú vsunuté malé plastové pukličky, ktoré výrazne prispievajú k znižovaniu aerodynamického odporu.

Exteriér je ideálny na každú príležitosť. Nie je veľký, ani malý, nebojí sa mesta a ani rodinných výletov. Je akurát. Vyššia svetlá výška dáva karosérii trocha hrdinskejší výzor. Škoda ide pri Karoqu na istotu, preto je to model predurčený na úspech.

 

Interiér

Veľkých zmien sa nedočkal interiér, čo je však v poriadku. Karoq má vydarené vnútro. Hlavne ponuka priestoru je skvelá. Za piate zadné dvere zmestíte ohromných 521 litrov nákladu. Po sklopení zadného radu sedadiel to je až 1 630 litrov. Skvelou správou je, že dno batožinového priestoru skrýva plnohodnotnú rezervu. Nechýba celý rad „simply clever“ riešení, odkladacích priečinkov a vylepšení.

Ponuka priestoru na zadných sedadlách uspokojí aj dospelých pasažierov. Dlhé výlety preto nie sú za trest, ale celkom príjemnou súčasťou cestovania.

Celkom bez noviniek však interiér neostal. Škoda vynovila materiály a obklady. Pre najvyššiu výbavu je k dispozícii virtuálny kokpit. Vpredu je priestor útulný, ergonómia je známa, preto sa vodič i spolujazdec na cestách budú cítiť veľmi dobre.  

 

 

Jazda

Pod kapotou testovaného Karoqu sme mali 1,5 litrovú benzínovú motorizáciu, ktorá patrí k zlatému stredu ponuky. Kombinovaná je v tomto prípade s automatickou prevodovkou, čo po skončení testu oceňujeme ako vydarený tandem, pohodlný, nekonfliktný a dobre fungujúci. Prevodovka je dobre odstupňovaná a nekazí spotrebu. Výkon 110 kW je postačujúci. Ani pri plnom zaťažení nestráca dych. V ponukovom liste sa dá tento motor nájsť aj s manuálnou prevodovkou, no v oboch prípadoch je agregát len s pohon predných kolies.

V ponuke je síce aj naftový motor. Tento benzínový však ľahkému Karoqu pasuje. Poskytuje rozumnú dynamiku a veľmi dobre sa cíti aj v meste. Krútiaci moment 250 Nm dáva Škode príjemnú svižnosť. Papierovo by mala táto motorizácia chcieť za svoje služby od 6,2 do 6,7 litra na 100 km. Naša najhoršia kombinovaná spotreba bola 7,1 litra. Dlhodobo sme ju však držali na úrovni 6,7 – 6,9 l/100 km. Spotrebu tlačí hore agresívnejšia jazda a plné zaťaženie automobilu.

Táto verzia sa nám vzhľadom na cenu, hodnotu, ktorú za svoje peniaze dostanete, výkony, spotrebu, spracovanie, ponuku priestoru a celkový dojem zdá byť tou správnou. Že nemá elektrinu? Kým sa skutočne ľudstvo nedohodne, kam smeruje a ktoré výpočty sú správne, tak Karoqu niet čo vyčítať. Je to skromný automobil, ktorý zbytočným prepychom nehazarduje s budúcnosťou. Nám nič nechýbalo a Karoq zvláda každodenné nároky motoristu s prehľadom.

 

Plusy

+ kvalita spracovania

+ rozumná výbava

+ príjemné prevádzkové náklady

+ neutrálny podvozok

+ ponuka vnútorného priestoru

 

Mínusy

- ako celok pôsobí nudne

- spotreba náchylnejšia na zmeny zaťaženia

 

Technické údaje

Motor - zážihový 4-valec

zdvihový objem – 1 498 cm3

výkon /kW/k/ot/min/ - 110/150/ 5 000 – 6 000

krútiaci moment /Nm/ot/min/ - 250/ 1 500 - 3 500

prevodovka – 7 rýchl. automatická

zrýchlenie z 0 na 100 km /s/ – 9,0

max. rýchlosť - /km/h/ - 210

spotreba /mesto/mimo/kombinácia l/100 km / -/-/6,2  - 6,7

dĺžka x výška x šírka /cm/ - 439,0/160,3/184,1

rázvor /cm/ - 263,8

celková hmotnosť /kg/ - 1 935

batožinový priestor /základný/sklopené sedačky /l/ - 521/1 630

objem palivovej nádrže l/ - 50

základná cena vozidla od /€/ - 22  510,- €

cena testovaného vozidla /€/ - 28 230,- €

 

 

Text a foto: Samuel Vanko

 

© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén