Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Tip travel
 
 
Aktuálna súťažná otázka
 
Využíva Mercedes-Benz E300 de benzínový agregát?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 

Menej emisií CO2 a dvojnásobok recyklovaných materiálov v novej Toyote C-HR

11.9.2023

Druhá generácia Toyoty C-HR bola navrhnutá tak, aby výrazne znížila emisie v každej fáze výroby a používania auta. Pri výrobe sa použilo dvakrát viac recyklovaných materiálov ako pri jej predchodcovi. Moderné lakovacie procesy a použitie ľahkých materiálov umožnili ešte viac zredukovať emisie CO2. 

Toyota C-HR spôsobila revolúciu v triede mestských crossoverov a stala sa jedným z najdôležitejších modelov značky v Európe. Druhá generácia zástupcu segmentu C-SUV má jedinečný dizajn a najnovšie technológie, no vyniká aj z hľadiska ochrany životného prostredia. Toyota C-HR teraz ponúka tri elektrifikované, nízkoemisné hybridné pohony, vrátane prvého plug-in hybridu v histórii modelu, s ešte väčším dojazdom v elektrickom režime. Auto má teda nižšie emisie CO2 ako model predchádzajúcej generácie.

 

Dôraz na ochranu životného prostredia bol evidentný v každej fáze navrhovania novej Toyoty C-HR. Pre inžinierov a dizajnérov bolo prioritou zníženie emisií CO2, zvýšenie používania recyklovaných materiálov, a tým podpora trvalo udržateľného prístupu a uzavretej ekonomiky.

 

Moderné lakovacie procesy

Jedným z najdôležitejších procesov, ktoré boli upravené z hľadiska ekológie, je lakovanie automobilov. Keďže ide o proces, ktorý využíva obrovské množstvo energie a tým spôsobuje vysoké emisie CO2,  hlavným cieľom bolo obmedziť lakovanie prvkov, ktoré si to nevyžadujú. Tri z týchto prvkov boli použité v interiéri a tri sú prvkami vonkajšieho plášťa auta.

 

Nárazníky sú vyrobené z nového typu živice, ktorá je predfarbená už vo forme. Týmto spôsobom bolo možné na 100% eliminovať procesy lakovania  a zároveň nevzniká problém s odlupovaním laku alebo škrabancami. Táto inovácia pomôže ušetriť stovky ton emisií CO2.

 

Ďalším spôsobom, ako znížiť emisie, sú nové, automatizované procesy lakovania s použitím farieb na vodnej báze. Umožnili znížiť emisie CO2 o 556 ton.

Nižšia hmotnosť, menej emisií

Takisto bola znížená hmotnosť vozidla, a to aj vďaka použitiu ocele s vysokou tuhosťou, ako aj novému dizajnu panoramatickej strechy. Pevná panoramatická strecha má nízkoemisné nátery, ktoré redukujú infračervené svetlo. Tieto nátery  v lete chránia interiér pred prehrievaním a v chladnom počasí zabraňujú úniku tepla von, čo eliminuje potrebu konvenčnej slnečnej clony. Tým sa ušetrí 5 kg a svetlá výška sa zvýši o 3 cm. Nové riešenie tiež znižuje zaťaženie klimatizačného systému. Toyota odhaduje, že použitie novej panoramatickej strechy zníži emisie CO2 o 0,5 g/km.

 

Vďaka použitiu vysokopevnostnej ocele 2000 MPa v stĺpiku B neboli potrebné dodatočné zvary. Pri montáži auta sa tak použilo menej komponentov aj náradia, čim sa podarilo znížiť emisie CO2 odhadom o 10 % od ťažby surovín až do konca životnosti vozidla, čo v prepočte predstavuje 3 300 ton ročne.

 

 

 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén